Jakie są początki piłki nożnej? Jak to się stało że sport (prześmiewczo mówiąc) polegający na wbiciu piłki pomiędzy słupki osiągnął zawrotną karierę na całym świecie i dzisiaj rozpala emocje do granic możliwości? Mało tego.. oprócz emocji piłka nożna to ogromne pieniądze a dla niektórych nawet ..świętość. Najwięcej na piłce zarabiają bukmacherzy online. Przyjrzyjmy się początkowi futbolu i prześledźmy jego historię.

Hstoria piłki nożnej

Początkowe wzmianki o grach z piłką pochodzą z różnych z Wysp Brytyjskich. Natomiast samo pochodzenie początku gry nie jest do końca znane. Może wywodzić się  od Celtów, Rzymian, Duńczyków lub Norman. Jednak to naprawdę stare dzieje, a współczesny football ma swoje początki dopiero w XIX wieku. Wtedy to w Wielkiej Brytanii spisano pierwsze reguły gry w piłkę nożną. Jedna z pierwszych organizacji które posiadały reguły gry w piłkę to The Football Association z roku 1863, natomiast kluby piłkarskie powstawały wcześniej np. północnoangielski Sheffeld Football Club z roku 1857. Co ciekawe na początku czasów footballu duże kontrowersje wzbudzało granie rękoma. Pierwotna wersja piłki nożnej bardziej przypominała dzisiejsze rugby. Jednak wcześniej wspomniane kontrowersje wokół grania rękoma przyniosły efekt w postaci  oddzielnej dyscypliny – Rugby. Drogi piłki nożnej i rugby się rozeszły ale obie dyscypliny są popularne aż do dnia dzisiejszego.

Anglicy przebywający poza terytorium Wielkiej Brytanii grając w piłkę powodowali jej rozprzestrzenianie na całym świecie. W efekcie rosnącej popularności w roku 1904 powołano Międzynarodową Federacje Piłki Nożnej – FIFA. Czego następstwem było organizowanie mistrzostw świata (od roku 1930). Nie trzeba wspominać że dzisiaj mistrzostwa świata to obok igrzysk olimpijskich największa impreza sportowa na świecie.

Źródło: kodybonusowe.pl