Strona głównaBiznesWspornikowe regały magazynowe

Wspornikowe regały magazynowe

Wspornikowe regały magazynowe to przykład nietypowego układu regałowego. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba magazynowania długich lub bardzo długich elementów. Nie są przeznaczone do przechowywania palet.

Co charakteryzuje ten rodzaj regałów magazynowych? Jakie ważne korzyści przynosi ich stosowanie?

Gdzie wykorzystuje się wspornikowe regały magazynowe?

Ten popularny rodzaj regałów magazynowych wykorzystywany jest do przechowywania towarów długich. Dlatego szczególną popularnością cieszy się w branży budowlanej lub drzewnej. Jednak ze względu na dużą elastyczność konfiguracyjną regały wspornikowe mogą być wykorzystywane także w innych branżach, a ich konstrukcja może być dostosowana do indywidualnych potrzeb operatora magazynu.

Regały wspornikowe są częstym elementem wyposażenia jednostek handlowych – np. marketów budowlanych. Stanowią także doskonałą alternatywę dla klasycznych regałów półkowych.

Konstrukcja wspornikowych regałów magazynowych

Na konstrukcja regałów wspornikowych składają się z trzy podstawowe elementy – stopa, filar tylny i wsporniki. W układach tego typu nie występują filary czołowe. Dzięki temu zapewniony jest lepszy dostęp do jednostek towarowych. Niwelowane są także ograniczenia w ich długości.

Nieskomplikowana konstrukcja wspornikowych regałów magazynowych sprawia, że praktycznie nie występują ograniczenia w liczbie poziomów oraz długości rzędu. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wykorzystywanie dostępnej powierzchni.

Ramiona wspornikowe mogą być wyposażone w:

  • półki,
  • kosze załadunkowe,
  • elementy ograniczające.

Stosowanie tych elementów ma na celu zabezpieczenie jednostek towarowych przed spadnięciem z układu regałowego. Liczba elementów dodatkowych – np. ograniczników – uzależniona jest od rodzaju przechowywanych towarów. Możliwe jest także dostosowywanie ich położenia do indywidualnych potrzeb operatora magazynu.

Najpopularniejsze rodzaje wspornikowych regałów magazynowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów regałów wspornikowych. Najpopularniejsze podział dotyczy sposobu umiejscowienia wsporników na filarze. Wyróżniane są:

  • regały wspornikowe jednostronne – z ramionami po jednej stronie kolumny oraz
  • regały wspornikowe dwustronne – z ramionami po obu stronach.

Drugi podział dotyczy nośności regałów wspornikowych. Na rynku dostępne są:

  • regały lekkie – do przechowywania elementów o niskiej masie
  • regały ciężkie.

Co ciekawe wspornikowe regały magazynowe dostępne są zarówno jako rozwiązania statyczne jak i dynamiczne. W pierwszym przypadku są na stałe zakotwione w posadzkę betonową lub zamocowane do ściany obiektu magazynowego. Natomiast w rozwiązaniach dynamicznych, podobnie jak w przypadku przesuwnych regałów paletowych, wykorzystuje się układ szyn.

Wewnętrzne i zewnętrzne

Kolejną zaletą regałów wspornikowych jest możliwość ich stosowania poza halami magazynowymi. Systemy użytkowane poza obiektami dodatkowo wyposaża się w wiaty lub daszki chroniące jednostki towarowe przed opadami atmosferycznymi. A ich elementy konstrukcyjne są ocynkowane – co wydłuża ich żywotność.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne