Śmierć bliskiej osoby nie jest przyjemnym wydarzeniem. Jednak dobrze jest też wcześniej zadbać o wszystkie formalności, by nie było potem komplikacji wśród rodziny o spadek po zmarłym. Dlatego dobrze jest wcześniej u notariusza spisać testament, który zapobiegnie problemom związanym z podziałem majątku.
Jak zrobić podział spadku w rodzinie?
Jeśli zależy nam na tym, by obyło się po naszej śmierci bez kłótni pomiędzy najbliższymi członkami rodziny o spadek, to dobrze jest wcześniej zrobić podział spadku. Ważną kwestią jest tutaj dziedziczenie lub można wyznaczyć także całkiem inne osoby spoza rodziny do odziedziczenia spadku i spisać to w testamencie. Jeśli zmarły oświadczył w testamencie, że nabycie spadku ma przypaść na przykład żonie i dzieciom, to w ten sposób będzie można uniknąć wątpliwości co do tego kto powinien otrzymać spadek. Gdy w najbliższej rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, to z reguły stosowany jest podział spadku, uwzględniający wszystkie dzieci w sposób jednakowy. Aczkolwiek nie jest to żelazną regułą i wszystko zależy od tego jak testament sporządziła osoba zmarła. Gdy nie jest możliwe spieniężenie nieruchomości po zmarłym to osoba przejmując nieruchomości powinna spłacić pozostałych spadkobierców. Często kwestia ta wzbudza wiele kontrowersji, dlatego najlepiej, gdy testament jasno mówi, kto powinien przejąć nieruchomość i w razie czego kto kogo i w jakiej kwocie powinien spłacić pozostalych członków rodziny.
Kiedy spisać testament?
Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze jest spisać testament, gdy jesteśmy w pełni sił umysłowych i fizycznych. Jest to bardzo ważne, gdyż wtedy taki testament jest ważny. Należy też takie oświadczenie spisać u notariusza, który wszystko sprawdzi pod względem prawnym i podbije pieczątki, które nadadzą dokumentowi charakter urzędowy. Dzięki temu taki dokument nawet po śmierci jest niepodważalny.
Co w przypadku braku testamentu?
Najczęściej, gdy zmarły nie posiada żadnego dokumentu, który potwierdza jego ostatnią wolę, to dziedziczy wszystkie dobra żona lub mąż (oczywiście zmarły był w prawnym małżeństwie). Następne w kolejce do dziedziczenia są dzieci zmarłego. Może być również uwzględniona siostra, czy rodzicie zmarłego, jednak najczęściej zaczyna się od najbliższej rodziny dochodzić praw spadkowych.
Nabycie i podział spadku, nie jest prostym zadaniem, dlatego testament jest dobrym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć niepotrzebnych zwaśni. Wbrew pozorom rodzinne sprzeczki na tle spadkowym wcale nie są rzadkością w polskich rodzinach. Nawyk pisania testamentu na pewno pomógłby uniknąć wielu nieprzyjemnych rodzinnych sytuacji.