Strona głównaUncategorizedHistoria piłki nożnej

Historia piłki nożnej

Jakie są początki piłki nożnej? Jak to się stało że sport (prześmiewczo mówiąc) polegający na wbiciu piłki pomiędzy słupki osiągnął zawrotną karierę na całym świecie i dzisiaj rozpala emocje do granic możliwości? Mało tego.. oprócz emocji piłka nożna to ogromne pieniądze a dla niektórych nawet ..świętość. Najwięcej na piłce zarabiają bukmacherzy online. Przyjrzyjmy się początkowi futbolu i prześledźmy jego historię.

Hstoria piłki nożnej

Początkowe wzmianki o grach z piłką pochodzą z różnych z Wysp Brytyjskich. Natomiast samo pochodzenie początku gry nie jest do końca znane. Może wywodzić się  od Celtów, Rzymian, Duńczyków lub Norman. Jednak to naprawdę stare dzieje, a współczesny football ma swoje początki dopiero w XIX wieku. Wtedy to w Wielkiej Brytanii spisano pierwsze reguły gry w piłkę nożną. Jedna z pierwszych organizacji które posiadały reguły gry w piłkę to The Football Association z roku 1863, natomiast kluby piłkarskie powstawały wcześniej np. północnoangielski Sheffeld Football Club z roku 1857. Co ciekawe na początku czasów footballu duże kontrowersje wzbudzało granie rękoma. Pierwotna wersja piłki nożnej bardziej przypominała dzisiejsze rugby. Jednak wcześniej wspomniane kontrowersje wokół grania rękoma przyniosły efekt w postaci  oddzielnej dyscypliny – Rugby. Drogi piłki nożnej i rugby się rozeszły ale obie dyscypliny są popularne aż do dnia dzisiejszego.

Anglicy przebywający poza terytorium Wielkiej Brytanii grając w piłkę powodowali jej rozprzestrzenianie na całym świecie. W efekcie rosnącej popularności w roku 1904 powołano Międzynarodową Federacje Piłki Nożnej – FIFA. Czego następstwem było organizowanie mistrzostw świata (od roku 1930). Nie trzeba wspominać że dzisiaj mistrzostwa świata to obok igrzysk olimpijskich największa impreza sportowa na świecie.

Źródło: kodybonusowe.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne