Strona głównaBiznesRegały magazynowe

Regały magazynowe

 W przedsiębiorstwach zarządzających magazynem ważnym jest odpowiednie wyposażenie hali magazynowej. Zaplanowanie procesów logistycznych oraz powiązanie ich z odpowiednim wyposażeniem jest kluczowe dla  działalności magazynu. W niniejszym artykule chcemy skupić się na wyborze regałów magazynowych.

Regały stanowią kluczowe wyposażenie, to właśnie one są podstawowym wyposażeniem pomieszczeń magazynowych. Dobrze ustawione regały wykorzystują fakt że hala posiada wysoko zawieszony sufit. Dzięki możliwości piętrowania kolejnych regałów w bezpieczny sposób można umieścić wilopiętrowe konstrukcje na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Budowa regałów magazynowych z reguły składa się z płyty MDF lub z elementów metalowych.  Standardowe wymiary mieszczą się w następującym zakresie:

  • Szerokość od 80cm do 150cm
  • Głębokość od 30cm do 60cm
  • Wysokość od 180cm do 240cm

Maksymalne obciążenie każdej z półek różni się w zależności od egzemplarza. Z reguły jedna półka pozwala na umieszczenie obciążenia od 150kg do 1100kg.

Gdzie poza magazynem sprawdzają się regały? Wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba przechowywania dużej ilości towarów w zorganizowany i bezpieczny sposób. Mogą to być takie środowiska pracy jak warsztaty lub linie produkcyjne.

Podział regałów magazynowych

Najpopularniejszy podział regałów magazynowych wyróżnia trzy grupy.

  • Stałe – cechą charakterystyczną jest fakt że elementy nośne nie zmieniają swojego położenia.
  • Dynamiczne – regały, które są określane jako przesuwane lub przejezdne gdyż ich podpory pozwalają na przesuwanie się po podłożu. Najczęściej ruch odbywa się po specjalnie przystosowanych do tego celu szynach.
  • Specjalizowane – tego typu konstrukcja nie pozwala na przesuwanie regału po podłożu, jednak poszczególne gniazda ładunkowe wewnątrz urządzenia mogą być przemieszczane.

Kolejny podział wyróżnia różne typy elementów konstrukcyjnych:

  • Regały ramowe – konstrukcja składa się z elementów ramowych zbudowanych ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych
  • Regały bezpółkowe – inaczej zwane paletowymi, jak nazwa wskazuje służą do magazynowania towarów na paletach.
  • Półkowe – posiadają półki na których możliwe jest umieszczenie towarów. Z reguły są wykorzystywane do składowania towarów o mniejszych gabarytach.
  • Wspornikowe – elementem konstrukcyjnym jest słup nośny ze wspornikami.

Przegląd techniczny regałów magazynowych

Regały magazynowe są meblami o niskiej awaryjności, jednak zaleca się co jakiś czas przeprowadzić drobny  przegląd techniczny regałów magazynowych, w szczególności przegląd regałów wysokiego składowania  w celu utrzymania niezawodnej pracy magazynu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne