Wybór biura rachunkowego nie należy do najprostszych zadań. Warto dobrze zastanowić się nad tym jakie oczekiwania mamy do biura rachunkowego. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest skorzystanie z biura, które zaproponuje współpracę z doświadczoną osobą. Podjęcie współpracy z kompetentnym księgowym pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów oraz da nam i firmie bezpieczeństwo w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej. Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Uprawnienia i licencje

Jeśli poszukujesz kompetentnego specjalisty w zakresie rachunkowości sprawdź czy osoba pracująca w biurze posiada certyfikat księgowego.  Warto mieć na uwadze ustawę z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym, która mówi o tym że certyfikaty bądź licencje uprawniające do prowadzenia Ksiąg Rachunkowych są dokumentem imiennym. Certyfikaty nigdy nie zastąpią doświadczenia ale są wskazówkę informującą nas o tym że mamy do czynienia z osobą uprawnioną i przeszkoloną do wykonywania zawodu księgowego. Dodatkowym atutem są kursy i szkolenia z zakresu rachunkowości, również są one imienne i pokazują zaangażowanie i wiedzę osoby z którą chcesz współpracować.

Wysoki poziom obsługi klienta

Sprawdź jak wygląda kontakt pomiędzy klientem a biurem rachunkowym. Musimy pamiętać że w dużej mierze za efektywność współpracy odpowiada sposób w jaki będziemy mogli się kontaktować z naszym księgowym. Często liczne kanały komunikacji w postaci poczty email, telefonu czy nawet dedykowanego systemu zgłoszeń nie zastąpią możliwości spotkania w cztery oczy. Wysoki poziom obsługi klienta to także wysoka dyspozycyjność. Przedsiębiorcy bardzo cenią sobie szybkie i merytoryczne odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W szczególności jeśli mówimy o zagadnieniach związanych z księgowością.

Przejrzysta umowa

Zanim podpiszesz umowę postaraj się ją dokładnie przeczytać oraz omówić. Wyjaśnienie wszystkich punktów umowy na starcie w większości przypadków znacząco ułatwia późniejszą współpracę. Bardzo często biura oferujące ceny promocyjne posiadają szereg ukrytych opłat, które w przyszłości mogą okazać się bardzo kosztowne dla przedsiębiorcy.  Przy okazji porozmawiaj o całej ofercie biura rachunkowego i świadczonych usług w cenie usługi. Z punktu początkującego przedsiębiorcy przydatne mogę się okazać takie zagadnienia jak pomoc przy otwieraniu działalności gospodarczej lub pomoc w wyborze formy opodatkowania.

Podsumowanie

Podsumowując, do wyboru biura rachunkowego powinniśmy podejść ze szczególną rozwagą. Wielu początkujących przedsiębiorców wybierając biuro rachunkowe sugeruje się opiniami przeczytanymi w Internecie oraz ceną świadczonych usług. Niewątpliwie te dwa czynniki są istotne, jednak zanim podejmiemy decyzje o wyborze księgowego przeprowadźmy chłodną analizę mając na uwadze że rachunkowość to bardzo ważny obszar stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Przeczytaj więcej na:

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.