Strona głównaBiznesWybór biura rachunkowego

Wybór biura rachunkowego

Wybór biura rachunkowego nie należy do najprostszych zadań. Warto dobrze zastanowić się nad tym jakie oczekiwania mamy do biura rachunkowego. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest skorzystanie z biura, które zaproponuje współpracę z doświadczoną osobą. Podjęcie współpracy z kompetentnym księgowym pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów oraz da nam i firmie bezpieczeństwo w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej. Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Uprawnienia i licencje

Jeśli poszukujesz kompetentnego specjalisty w zakresie rachunkowości sprawdź czy osoba pracująca w biurze posiada certyfikat księgowego.  Warto mieć na uwadze ustawę z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym, która mówi o tym że certyfikaty bądź licencje uprawniające do prowadzenia Ksiąg Rachunkowych są dokumentem imiennym. Certyfikaty nigdy nie zastąpią doświadczenia ale są wskazówkę informującą nas o tym że mamy do czynienia z osobą uprawnioną i przeszkoloną do wykonywania zawodu księgowego. Dodatkowym atutem są kursy i szkolenia z zakresu rachunkowości, również są one imienne i pokazują zaangażowanie i wiedzę osoby z którą chcesz współpracować.

Wysoki poziom obsługi klienta

Sprawdź jak wygląda kontakt pomiędzy klientem a biurem rachunkowym. Musimy pamiętać że w dużej mierze za efektywność współpracy odpowiada sposób w jaki będziemy mogli się kontaktować z naszym księgowym. Często liczne kanały komunikacji w postaci poczty email, telefonu czy nawet dedykowanego systemu zgłoszeń nie zastąpią możliwości spotkania w cztery oczy. Wysoki poziom obsługi klienta to także wysoka dyspozycyjność. Przedsiębiorcy bardzo cenią sobie szybkie i merytoryczne odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W szczególności jeśli mówimy o zagadnieniach związanych z księgowością.

Przejrzysta umowa

Zanim podpiszesz umowę postaraj się ją dokładnie przeczytać oraz omówić. Wyjaśnienie wszystkich punktów umowy na starcie w większości przypadków znacząco ułatwia późniejszą współpracę. Bardzo często biura oferujące ceny promocyjne posiadają szereg ukrytych opłat, które w przyszłości mogą okazać się bardzo kosztowne dla przedsiębiorcy.  Przy okazji porozmawiaj o całej ofercie biura rachunkowego i świadczonych usług w cenie usługi. Z punktu początkującego przedsiębiorcy przydatne mogę się okazać takie zagadnienia jak pomoc przy otwieraniu działalności gospodarczej lub pomoc w wyborze formy opodatkowania.

Podsumowanie

Podsumowując, do wyboru biura rachunkowego powinniśmy podejść ze szczególną rozwagą. Wielu początkujących przedsiębiorców wybierając biuro rachunkowe sugeruje się opiniami przeczytanymi w Internecie oraz ceną świadczonych usług. Niewątpliwie te dwa czynniki są istotne, jednak zanim podejmiemy decyzje o wyborze księgowego przeprowadźmy chłodną analizę mając na uwadze że rachunkowość to bardzo ważny obszar stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Przeczytaj więcej na:

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne