Strona głównaUncategorizedArtterpia i socjoterapia

Artterpia i socjoterapia

W niniejszym artykule krótko przedstawiamy na czym polegają zajęcia terapeutyczne z zakresu arterapii oraz socjoterapii. Poza tym, wyjaśniamy w jakich miejscach można się spotkać z psychoterapią tego typu oraz dla kogo może okazać się pomocna.

Artterapia 

Artterapia (art terapia) to podejście do terapii, która skupia się na sztuce i procesie twórczym. Podczas takich zajęć uczestnik może tworzyć obrazy, rzeźby, słuchać muzyki lub mieć do czynienia z innymi artystycznymi środami wyrazu. Metoda ta jest stosowana w pomocy dzieciom, osobom dorosłym oraz pacjentom zmagającym się z lekami, stanami depresyjnymi, nerwicami, uzależnieniami oraz problemami w relacjach rodzinnych. Jest także stosowana w terapii osób niepełnosprawnych.

Zajęcia z zakresu arterapii są prowadzone przez psychologów, pedagogów, wychowaców w ośrodkach publicznych, asystentów rodzinnych oraz pracowników socjalnych. W związku z czym z artterapią możemy się spotkać między innymi w warsztatach terapii zajęciowej, w świetlicach, w placówkach szkolnych oraz placówkach socjoterapeutycznych.

Socjoterapia

Socjoterapia jest ukierunkowana na pomoc osobom, które mają problemy w kontaktach społecznych. Czasami problemy tego typu mogą się objawiać problemami związanymi z komunikacją werbalną, czasami są to problemy z radzeniem sobie z emocjami lub brakiem pewności siebie a czasami wprost przeciwnie – socjoterapia jest ukierunkowana na pomoc osobom nadpobudliwym. Kluczem w socjoterapii jest nauka odpowiednich wzorców, które sprawią, że funkcjonowanie w społeczeństwie będzie możliwe.

Zajęcia tego typu zazwyczaj są organizowane w grupie, tak aby uczestnicy mogli między sobą ćwiczyć umiejętności interpersonalne. Zajęcia socjoterapeutyczne są organizowane między innymi w gabinetach socjoterapeutycznych, ośrodkach psychiatrycznych oraz w różnego rodaju placówkach pomocowych i oświatowych.

Więcej na temat artterapii i socjoterapii można przeczytać na https://ppit.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne