Strona głównaUncategorizedCzy warto mieć psa? Wady i zalety posiadania psa

Czy warto mieć psa? Wady i zalety posiadania psa

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to powiedzenie zna każdy, gdyż bezwarunkowa, ogromna miłość psa to niezaprzeczalny fakt. Jednak, co to oznacza w praktyce? Czy faktycznie posiadanie psa to same zalety? Warto się nad tym dobrze zastanowić, zanim zdecydujemy się na kupno lub adopcję psiaka, gdyż jest to zobowiązanie na długie lata. Jakie są wady i zalety posiadania psa?

Każdy właściciel psa mógłby w nieskończoność opowiadać o zaletach posiadania szczekającego pupila, wśród których są m.in. zabawne zdjęcia i sytuacje z życia z psem. Jednak dziś przedstawimy tylko najważniejsze zalety posiadania psa.

1. Bezwarunkowa miłość
Pies to przede wszystkim przyjaciel i to doskonały – nie ocenia, nie obraża się i nigdy nie zostawi nas w potrzebie. Wystarczy poświęcić mu trochę czasu, aby odwzajemnił się ogromnym przywiązaniem i bezwarunkową miłością.

2. Redukcja stresu
Wszystkie badania wskazują, że obecność psa, możliwość jego głaskania i przytulania się znacznie ogranicza stres. Jest to więc doskonały sposób na poprawę samopoczucia i radzenia sobie z silnymi emocjami.

3. Codzienna aktywność fizyczna
Pies to konieczność codziennego wychodzenia na spacer, z czego przynajmniej 1 powinien trwać co najmniej 30 minut. To oznacza, że każdego dnia zapewnisz sobie minimalną ilość ruchu dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

4. Możliwość poznania nowych ludzi
Spacery z psem to doskonała okazja do poznania nowych, przeróżnych ludzi. Łatwiej jest nawiązać przyjazne stosunki z sąsiadami, ale można też poznać niesamowite osoby o ciekawych pasjach. W dodatku można brać udział w różnych wydarzeniach jak biegi z psami, zawody sportowe, czy wystawy psów.

5. Większe bezpieczeństwo
Pies to również wspaniały obrońca i wcale nie chodzi o obronę przed napastnikiem poza domem. Pies, który szczeka, gdy ktoś próbuje się dostać do domu, skutecznie odstrasza złodziei, czyniąc dużo hałasu i alarmując właścicieli oraz sąsiadów. W tej roli dobrze sprawdzi się nawet mała rasa. Jeśli zależy Ci na obronie poza domem, to lepiej wybrać dużą rasę, ale trzeba pamiętać o prawidłowym wyszkoleniu pupila.Oczywiście pies to nie tylko zalety, ale też pewne mankamenty, z którymi trzeba się liczyć.

Jakie są wady posiadania psa?

1. Koszty
Karma dla psa, smycz, obroża, legowisko i zabawki dla psa to dodatkowe koszty, z którymi trzeba się liczyć. Oczywiście po zakupieniu całej wyprawki, miesięczna cena utrzymania psa nie będzie wysoka, ale trzeba wziąć również pod uwagę szczepienia, kontrole u lekarza weterynarii i ewentualne leczenie w razie choroby. Miesięczny koszt utrzymania psa nie jest możliwy do określenia, gdyż zależy to od tego, jaka karma dla psa będzie stosowana, jakie przysmaki dla psa wybierzemy itp. Wystarczy powiedzieć, że puszkę karmy dla psa 400 g można kupić za 3 zł i za 10 zł. Oczywiście nie poleca się stosowania najtańszych karm, gdyż są ubogie w składniki pokarmowe, mają nieodpowiedni skład i nie dostarczają dużej ilości energii, co znaczy, że pies musi jej zjeść więcej niż pełnowartościowego, chociaż droższego pokarmu.

2. Spacery

Spacery z psem to coś, co jest jednocześnie zaletą i wadą. Z psem będzie trzeba wyjść nawet przy złym samopoczuciu, czy fatalnej pogodzie. Jeśli nie lubimy chodzić na długie spacery zimą i podczas deszczu, to lepiej zrezygnować z ras zimnolubnych.

3. Bałagan

Właściciele psów muszą być przygotowani na większy bałagan – sierść, piasek z łap, czy porozrzucane zabawki to normalna sprawa w domu, w którym jest pies. Można to jednak ograniczyć, regularnie kąpiąc i czesząc psa, czy stosując buciki na psie łapy podczas deszczowej pogody.

4. Wychowanie

Pies jest jak dziecko i wymaga nauki zasad oraz szkolenia. I nie chodzi tu o sztuczki, a podstawowe zasady, które sprawią, że pies będzie wspaniałym towarzyszem. Jest to również niezbędne, aby pies był bezpieczny (powrót na komendę) i można było się z nim swobodnie poruszać w miejscach publicznych.

5. Wyjazdy

Niestety nie wszędzie można wyjechać z psem, a to oznacza, że w wielu sytuacjach będzie trzeba zmienić plany lub zapewnić psu odpowiednią opiekę. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i problemami.Czy warto mieć psa? Oczywiście, że tak! Jednak nie jest to pupil dla każdego, a decydując się na posiadanie psa, trzeba mieć na uwadze, że jest to zobowiązanie na wiele lat i może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, jak nagła, kosztowna choroba. Każdy powinien sam rozważyć wszystkie wady i zalety posiadania psa i przemyśleć, czy jest to odpowiedni zwierzak dla niego.

Autorem tekstu jest aplikacja do wyszukiwania zweryfikowanych hodowli psów rasowych: https://www.look4dog.com

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne