Strona głównaBiznesCzym jest strategia HR?

Czym jest strategia HR?

Strategia HR jest kluczowym elementem zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Niniejszy artykuł będzie szczegółowo omawiał strategię HR, w tym jej znaczenie, zastosowanie i korzyści.

Jak można rozumieć strategię HR?

Strategia HR zazwyczaj obejmuje wszystkie aspekty zarządzania zasobami ludzkimi, w tym rekrutację pracowników, szkolenia, zarządzanie wynagrodzeniami, motywowanie pracowników, a także planowanie rozwoju karier.

Wdrożona strategia oznacza ułożenie procesów związanych z obszarem HR. Strategia to oczywiście nie tylko poukładanie zadań operacyjnych związanych z obszarem HR, ale także ustalenie celów i wytyczenie kierunku w jakim ma zmierzać zarządzanie zasobami ludzkimi w danej organizacji.

Strategia HR ma na celu pomóc organizacji w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej poprzez wykorzystywanie wiedzy i umiejętności pracowników.

Czy w organizacjach potrzebny jest specjalista, który wspiera organizacje w wyznaczaniu strategii HR?

W firmach z sektora MŚP zadania związane z HR albo są wykonywane przez własny dział HR albo są one outsourcowane do firm zewnętrznych. Natomiast w dużych organizacjach, w których poziom skomplikowania procesów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi rośnie wykładniczo skorzystanie z usług specjalisty, który zajmuje się wyznaczaniem strategii w zakresie HR wydaje się godnym rozważenia rozwiązanie.

Specjalista ds. HR może pomóc organizacji w wyznaczaniu celów, planowaniu i wdrażaniu strategii HR oraz w monitorowaniu i analizowaniu wyników. Poza zadaniami strategicznymi taka osoba może także pomóc w tworzeniu długoterminowych planów karier oraz może wspierać pracowników w ich rozwoju zawodowym.

Podsumowując, strategia HR to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno zadania na poziomie operacyjnym jak i zadania strategiczne takie jak wyznaczanie kierunku rozwoju dla całej organizacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne