Jak wiadomo dobrze zaprojektowany system motywacyjny ma za zadanie jak nazwa wskazuje zmotywować pracownika do skutecznej pracy. Nie da się jednak ukryć, że czasami organizacje stosują systemy motywacyjne, które nie są realnie dopasowane do trzeb pracowników co sprawia, że premie i bonusy po prostu nie spełniają swojej roli. Jakich błędów należy się ustrzec przy projektowaniu systemu motywacyjnego?
Wyzwania z jakimi muszą zmierzyć się pracodawcy podczas projektowania systemu motywacyjnego
System powinien być motywujący dla pracownika. Żeby tak było wartość bonusu musi być odpowiednia. Jeśli premia jest zbyt niska lub nagroda nie odpowiada potrzebom pracownika to poziom motywacji nie będzie zadowalający.
Kolejnym problemem jest często sposób rozliczania systemu motywacyjnego. Zasady przyznania dodatkowego wynagrodzenia (lub innych bonusów) powinny być jasno i klarownie opisane w aneksie do umowy. Jeśli zasady są nie jasne to może powodować problemy z ich interpretacją. Dlatego warunki przyznawania bonusu powinny być klarowne i transparentne dla obu stron.
System motywacyjny musi być elastyczny. Tak żeby w razie potrzeb możliwe było wprowadzenie korekt. Praktyka pokazuje, że dopiero w którejś iteracji system zaczyna spełniać swoje założenia. Dlatego warto każdemu rozwiązaniu motywacyjnemu dać trochę czasu.
Jakie są zalety dobrze zaprojektowanego systemu motywacyjnego?
Dobrze zaprojektowany system motywacyjny powinien przyczyniać się do realizacji celów biznesowych np. pozyskanie nowych klientów, wykonywanie większej ilości nadgodzin, efektywniejsze wykorzystywanie czasu pracy, podniesienie mocy produkcyjnych, dokładniejsze wykonywanie określonych obowiązków itd.
Poza tym, dobrze zaprojektowany system motywacyjny może pozytywnie wpływać na zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy oraz może wspierać wewnętrzną kulturę organizacyjną w przedsiębiorstwie.
Więcej można przeczytać na https://bonuspracownika.pl/