Strona głównaUncategorizedJak wygląda rejestracja pojazdu w Polsce?

Jak wygląda rejestracja pojazdu w Polsce?

Rejestracja samochodu w Polsce jest stosunkowo krótkim procesem. Najdłużej, ponieważ do dwóch tygodni, oczekuje się na tak zwany “twardy dowód”. Jest to dowód rejestracyjny samochodu, w którym widnieją wpisy i pieczątki z ostatnich przeglądów technicznych oraz wszystkie dane posiadacza samochodu. Można w nim znaleźć także dane dotyczące pojazdu, jak waga, pojemność silnika czy datę pierwszej rejestracji, ale również numer VIN. Warto o nim pamiętać, bo dzięki VIN możemy prześledzić historię pojazdu.

Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji starostwa powiatowego. Dla zabieganych, ciekawa informacja – można oddelegować kogoś z bliskich do załatwienia tej formalności za nas. Wystarczy wypisać dla takiej osoby pełnomocnictwo. Jeśli jest to małżonek, brat, siostra, wstępny lub zstępny jest ono udzielane bezkosztowo. Jeśli jednak prosimy o pomoc kogoś niespokrewnionego musimy liczyć się z poniesieniem opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Bez pełnomocnictwa nie uda nam się zarejestrować samochodu w przypadku, gdy istnieje więcej niż jeden właściciel pojazdu. Wtedy mamy dwie drogi albo wszyscy współwłaściciele stawiają się w wydziale komunikacji i rejestrują auto, albo wypisywane jest pełnomocnictwo i dzięki niemu tylko jedne właściciel może dopełniać wszystkich formalności.

Należy pamiętać, że od daty zakupu, ustawodawca przewiduje, okres 30 dni, w których należy zarejestrować pojazd. Wszystkie formalności “przy okienku” nie powinny zająć więcej niż 30 minut. Jednak często trzeba wcześniej odstać swoje w kolejce. Warto też pamiętać, żeby omijać poniedziałki, ponieważ po niedzielnych giełdach można spotkać tam ogromne tłumy ludzi.

Proces rejestracji samochodu używanego, zakupionego w Polsce:

1. Wypełnienie wniosku o rejestrację samochodu (można pobrać taki formularz ze strony wydziału komunikacji),

2. Przedstawienie umowy kupna-sprzedaży, czyli potwierdzenie własności pojazdu,

3. Przedstawienie aktualnego dowodu rejestracyjnego, z aktualnym przeglądem technicznym,

4. Przedstawienie karty pojazdu (jeśli karta została zniszczona albo zagubiona i nie mamy możliwości jej przedstawienia należy liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości 75 zł),

5. Przedstawienie dowodu osobistego w celu weryfikacji tożsamości posiadacza,

6. Zwrócenie dotychczasowych tablic rejestracyjnych (jeśli jednak samochód został kupiony w tym samym powiecie, tablice nie muszą być zwracane, zmianie ulega jedynie znak legalizacyjny),

7. Dokonanie wszystkich opłat skarbowych.

8. Wydanie tak zwanego “miękkiego dowodu”, który zezwala na poruszanie się samochodem przez 30 dni. Po dwóch tygodniach można jednak odebrać już stały dowód rejestracyjny.

Rejestracja samochodu z zagranicy:

1. Przed zakupem należy porównać numer VIN (w starszych modelach samochodów jest wybity na wewnętrznym elemencie nośnym samochodu – najczęściej pod maską, a w nowych autach jest ukryty w podszybiu – w lewym dolnym rogu),

2. Opłacenie akcyzy w urzędzie celnym,

3. Tłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego.

4. Jeśli samochód nie ma ważnych badań technicznych, należy udać się do stacji kontroli pojazdów i takie badanie wykonać.

5. Zwrot nieaktualnych tablic rejestracyjnych,

6. Dalsza część procesu wygląda tak jak w przypadku samochodów kupionych w Polsce.

Rejestracja nowych samochodów:

1. Dostarczenie, do wydziału komunikacji, faktury zakupu pojazdu, karty pojazdu oraz wyciągów ze świadectwa homologacji,

3. Dalsza część procesu tak jak w przypadku pierwszym.

Koszty rejestracji wahają się w zależności od posiadanych dokumentów ( w przypadku braku karty pojazdu koszty wrastają o niemal 80 zł) oraz rodzaju samochodu ( czy jest to auto nowe, stare, z Polski czy z zagranicy). Przykładowe opłaty jakie trzeba ponieść w związku z rejestracją samochodu osobowego(do każdej kwoty należy doliczyć 0,5 zł opłaty ewidencyjnej):

– wydanie dowodu – 54 zł

– naklejka kontrolna przyklejana na szybę 18,50 zł

– znak legalizacyjny umieszczany na tablicy rejestracyjnej x 2 – 12,50 zł (w tym przypadku niepobierana jest opłata ewidencyjna)

– tablice rejestracyjne – 80 zł

– 30 – dniowe pozwolenie na poruszanie się pojazdem (miękki dowód) – 13,50 zł

2. Wypełnienie wniosku o rejestrację samochodu,

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne