Strona głównaUncategorizedNawożenie kukurydzy i rzepaku

Nawożenie kukurydzy i rzepaku

Każdy rolnik dba o to, aby jego uprawa była jak najlepsza. Dlatego też stosuje się wiele rozwiązań w ciągu roku, aby ten cel osiągnąć. Mało tego! Z roku na rok nabieramy coraz więcej doświadczenia i wiedzy, dlatego też nasze wyniki są coraz lepsze. Wielu z nas uprawia kukurydzę i rzepak. Jak zadbać o odpowiednie nawożenie tych roślin tak, aby rosły nam zdrowo i dały spory plon?

Uprawa kukurydzy

Kukurydza nie jest taka prosta do uprawy, jakby się mogło wydawać. Jak wszędzie kluczowy jest wybór odpowiedniej gleby, a także bardzo istotny jest sam gatunek kukurydzy, którą chcemy zasiać. Nie obejdzie się też bez dbania o to, by nic złego nie stało się naszej uprawie podczas jej wzrostu. Dlatego też stosowane są różnego typu opryski. Jednak co można więcej zrobić?

Odpowiednie nawożenie kukurydzy to coś, co przyniesie nam doskonałe wyniki. Mamy tutaj wiele możliwości. Pierwszą z nich jest saletra. Azot jest rewelacyjnym sposobem na to, aby pozytywnie wpłynąć na wzrost naszej uprawy! Oczywiście mamy tutaj jeszcze inne opcje, na które warto zwrócić uwagę. Nawożenie fosforem i potasem także może przynieść bardzo dobre wyniki. Pamiętajmy o tym, aby jeszcze przed nawożeniem dobrze rozeznać się w dziedzinie. Jest wiele doświadczonych rolników, od których możemy się uczyć. Jeśli nie mamy do nich dostępu, to znajdziemy odpowiednie książki czy publikacje w internecie na ten temat.

Uprawa rzepaku

Rzepak pod względem nawożenia jest podobny do wcześniej wspomnianej kukurydzy. Na pewno możemy tutaj skorzystać z nawożenia azotem. Także i tutaj doskonale sprawdzi się saletra. Również takiej uprawie dobrze zrobi nawożenie fosforem i potasem. Jeśli nie mamy doświadczenia w nawożeniu i w dobieraniu odpowiednich proporcji składników to warto zainwestować w gotowe, profesjonalne nawozy gdzie np. stosunek fosforu do potasu jest idealnie określony pod daną uprawę.

Najlepsze rozwiązania

Ogólnie rzecz biorąc zarówno nawożenie kukurydzy, jak i rzepaku wydaje się podobne. Wszędzie tam mamy do czynienia z azotem, fosforem i potasem. Jest to główny trzon, który może sprawić, iż nasza uprawa będzie rosła jak na drożdżach!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne