Strona głównaUncategorizedAdaptacja dziecka w przedszkolu - kilka wskazówek

Adaptacja dziecka w przedszkolu – kilka wskazówek

Lęk separacyjny to naturalne zjawisko, które towarzyszy prawie każdemu dziecku, rozpoczynającemu swoją przygodę z przedszkolem. Rozstanie z rodzicami nie jest łatwe, często powoduje łzy, strach, a nawet ataki paniki. Dlatego warto już wcześniej się do niego przygotować. Rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć, oswajać go z nową sytuacją. Podkreślając oczywiście, że na pewno da radę!

Co zrobić, aby dziecko chciało iść do przedszkola?

Przedszkole to najlepsze środowisko, stymulujące rozwój małego dziecka. Jeśli rodzice są o tym przekonani, to już połowa sukcesu, aby maluch chciał poznać to miejsce. Oczywiście nie można opowiadać nierealnych historii, czy też zapewniać, że zawsze będzie uśmiechnięte i zadowolone. Trzeba mówić prawdę, aby nie rozczarować dziecka i nie zawieść jego zaufania. Dobrym sposobem jest też pokazanie maluchowi, czym jest przedszkole. Obejrzenie budynku, czy obserwowanie bawiących się przedszkolaków na placu zabaw. Dziecko słysząc śmiech i gwar skojarzy to miejsce z czymś fajnym, wesołym. Obudzi się w nim ciekawość i chęć poznania tego dziecięcego świata.

Pierwsze dni w przedszkolu – jak pomóc dziecku

Często zdarza się, że to rodzice bardziej obawiają się rozstania, niż samo dziecko. Co więcej, maluch widząc niepokój swoich opiekunów sam zaczyna się bać. Dlatego też, ważne jest, aby przedszkole traktować jako naturalny etap rozwoju dziecka. Wspierać je i rozumieć, ale nie współczuć i litować się nad jego losem. Jak pomóc dziecku zaadoptować się w przedszkolu? Oto kilka wskazówek.

  1. Zadbaj, aby dziecko było jak najbardziej samodzielne. Im mniej będzie musiało prosić o pomoc, tym bardziej będzie czuło się swobodnie i miało świadomość, że sobie poradzi.
  2. Nie przedłużaj rozstania, ale też nie znikaj bez pożegnania – daj szybkiego buziaka i życz dziecku dobrej zabawy, ale nie pozwól maluchowi się rozczulić.
  3. Czytaj i opowiadaj bajki o przedszkolu, bawcie się w przedszkole, tak aby to miejsce było dla niego jak najbardziej naturalne.
  4. Nie ulegaj płaczom – zapewnij, że jesteś blisko i rozumiesz jego uczucia, pociesz, że będzie lepiej.
  5. Zwracaj uwagę na pozytywy, jakie oferuje przedszkole (np. przedszkole Bemowo)
  6.   – atrakcyjne zajęcia, fajne zabawki, nowi koledzy.
  7. Jeśli masz możliwość zapoznaj dziecko z innym maluchem z przedszkola, fajnie mieć kogoś znajomego, gdy zostaje się bez mamy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne