Strona głównaBiznesStudia ekonomiczne – dla kogo będą dobrym wyborem?

Studia ekonomiczne – dla kogo będą dobrym wyborem?

Jesteś osobą, która stoi przed wyborem kierunku dalszej edukacji i zastanawiasz się nad tym, czy studia ekonomiczne to dobra opcja? W takim razie świetnie trafiłeś. Przyjrzyjmy się dziś, czym właściwie są studia ekonomiczne, jakie dają możliwości zatrudnienia i rozwoju kariery oraz odpowiedzmy na najważniejsze pytanie – dla kogo właściwie będą one dobrym wyborem?

Co dają studia ekonomiczne?

Jak sama ich nazwa wskazuje, studia ekonomiczne pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu ekonomii. Co ważne, dotyczy ona nie tylko finansów, ale również wielu ważnych kwestii, które są związane z innymi dziedzinami wiedzy. Osoby studiujące ekonomię muszą przygotować się również na historię, politykę, bankowość, ubezpieczenia czy nauki społeczne. Jest to więc kierunek dla osób, które lubią mieć szerokie horyzonty i nie zamykają się na jedną dziedzinę.

Szeroki wybór specjalizacji

Warto również wspomnieć o tym, że studia ekonomiczne to tak naprawdę bardzo szeroki wybór kierunków i specjalizacji. Wśród nich wymienić możemy między innymi ekonomię społeczną, managerską, analityczno-prawną czy ekonomię obronności. Sporo kierunków związanych jest z bankowością, inne zaś z doradztwem czy marketingiem. Kluczowe znaczenie ma więc wybór tego, którym jesteśmy najbardziej zainteresowani.

Perspektywy zawodowe dla absolwentów studiów ekonomicznych

Dzięki tak dużej różnorodności kierunków studiów ekonomicznych, możemy po nich podjąć naprawdę wiele prac. Część absolwentów zajmuje się bankowością, doradztwem finansowym, ubezpieczeniami. Inni zaczynają pracować w administracji publicznej, zarówno w na szczeblu regionalnym i samorządowym, jak i w instytucjach państwowych. Można również znaleźć zatrudnienie w sektorze prywatnym – zapotrzebowanie na ekonomistów jest w przedsiębiorstwach naprawdę spore. Stanowiska doradcze i managerskie często obejmowane są właśnie przez absolwentów tych studiów.

Dla kogo studia ekonomiczne będą dobrym wyborem?

Studia ekonomiczne wiążą się nie tylko z finansami, a więc umiejętnością dokonywania obliczeń czy analiz, ale również z szeroką wiedzą z zakresu bankowości, prawa, finansów państwowych czy zaplecza historycznego. Nie wystarczy zatem być osobą, która dobrze czuje się tylko z matematyką. Z tego powodu to dobry wybór dla osób, które nie mają problemu z przyswajaniem informacji z różnych dziedzin, łatwo analizują i łączą ze sobą fakty oraz lubią uczyć się nowych dziedzin.

Doskonale odnajdą się na nich osoby zorganizowane, systematyczne, skupiające się na zadaniach, jakie mają do wykonania.

Podsumowując, pod pojęciem studia ekonomiczne kryje się tak naprawdę możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu specjalności, które mogą popchnąć nas w zupełnie odmiennym kierunku rozwoju zawodowego. Nie da się jednak ukryć, że absolwenci tychże nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, niezależnie od tego, jaki kierunek wybrali. Niemniej jednak pamiętajmy, że studia ekonomiczne nie są dla każdego – podejmując decyzję o wyborze kierunku warto więc wziąć pod uwagę swoje uzdolnienia oraz cechy charakteru. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że studia nie sprawią nam problemów i będą dla nas wartościowym kapitałem na przyszłość.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne