Strona głównaBiznesCzym jest orteza?

Czym jest orteza?

Orteza to jeden z podstawowych i najbardziej charakterystycznych produktów medycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy czym jest orteza, kiedy jest stosowana i jakie są jej rodzaje.

Czym jest orteza?

Orteza jest aparatem ortopedycznym stabilizującym określony staw lub odcinek ciała. Często stanowi alternatywę dla tradycyjnego opatrunku gipsowego. Głównym zadaniem stawianym przed ortezą jest unieruchomienie stawów kończyn. Najczęściej orteza jest stosowana w przypadku zerwanych wiązadeł. Czasami jest też stosowana w przypadku złamania kości (zwłaszcza płaskich i krótkich).

Rodzaje ortez

Orteza to dosyć ogólne pojęcie, które odnosi się do różnych stabilizatorów. Między innymi wyróżniamy orteze na kręgosłup, orteze na odcinek lędźwiowo-krzyżowy, na nadgarstek lub rękę, na staw barkowy, na staw łokciowy, na staw biodrowy, na staw kolanowy oraz staw skokowy. Każda orteza wygląda nieco inaczej i tak naprawdę jest zupełnie innym produktem medycznym. Na przykład orteza odcinka szyjnego kręgosłupa to tak zwany kołnierz ortopedyczny, natomiast orteza stawu skokowego przypomina duży plastikowy but zakładany na nogę.

Orteza sztywna jest z reguły stosowana podczas leczenia poważnego urazu. Natomiast orteza półsztywna lub elastyczna to rozwiązanie, które może być stosowane podczas rehabilitacji lub u osób, które cierpią na chroniczny problem z określonym stawem. Czasami ortezy są także stosowane nawet gdy, kontuzja jeszcze nie wystąpiła. Z takiego rozwiązania korzystają sportowcy, którzy są podatni na urazy. Na przykład tenisiści lub siatkarze są podatni na urazy kolan, dlatego zapobiegawczo stosują ortezy elastyczne na kolano.

Zakup ortezy powinien być przekonsultowany z lekarzem

Standardowe ortezy kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z reguły jest to koszt, który pacjent musi ponieść we własnym zakresie. Orteze można kupić lub zamówić w niemal każdym dobrze wyposażonym sklepie medycznym.

Zastosowanie ortezy zawsze powinno najpierw być przekonsultowane z lekarzem prowadzącym leczenie. Dopasowanie odpowiedniej ortezy do rodzaju i specyfiki kontuzji jest bardzo często kluczowym elementem w procesie leczenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne