Spośród wielu trendów, które powstają w ostatnich latach coachnig wydaje się tym który został z nami na dłużej. Nie tylko został, ale świetnie sobie radzi. Nawet dla osoby z niewielką znajomością języka angielskiego znaczenie nie jest aż tak enigmatyczne i kojarzy się z trenowaniem. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy jest to po prostu trening naszej osobowości pod okiem trenera?

Co to jest coaching i dlaczego nie warto przechodzić obok niego obojętnie?

Jak wcześniej wspomniano, samo pojęcie nawiązuje do angielskiego coach, czyli trener i w dużym skrócie coaching to nic innego niż praca nad charakterem pod okiem instruktora. Jako że mamy kilka ról w życiu codziennym sam trening może dotyczyć różnych sfer naszego życia:

– życia prywatnego i relacji z rodziną

– życia prywatnego i relacji z przyjaciółmi

– życia służbowego i relacji z współpracownikami

– życia służbowego i relacji z podwładnymi.

Jak każda kompetencja miękka, wpływ coachingu zależy w dużej mierze od nastawienia. Czy wierzymy w jego możliwości? Czy ufamy osobie, która nas prowadzi? Tak naprawdę coaching to po prostu praca nad naszym nastawieniem.

Czy coachnig to to samo co mentoring?

Choć pojęcia są tożsame i oznaczają pracę nad sobą, nad swoim podejściem i mindsetem, oznaczają trochę inne narzędzia. Coaching prowadzony jest pod okiem osoby, która w dużej mierze bazuje na własnych doświadczeniach, nastawiony jest na szybki efekt w krótkim czasie. Jest dynamiczny i przede wszystkim stawia nacisk na zmiany w osobowości. Mentoring natomiat prowadzi osoba często określana mianem mentora, co słusznie sugeruje głęboką ekspercką wiedzę.

Różnica polega nie tylko na zakresie wiedzy, ale i obszarze, który jest doskonalony. Według niektórych definicji, mentoring polega na przekazywaniu fachowej i rzetelnej wiedzy z określonego zagadnienia przy odpowiednim kształtowaniu mentalności. Sama przemiana odbywa się nie tylko dzięki zmianie postrzegania świata, ale również poprzez zgłębienie wiedzy w obszarze zainteresowania. To właśnie ciągnie za sobą pozytywny efekt. Mentoring w porównaniu do coachingu jest procesem bardzo długim, ale nie oznacza to, że gorszym. Wszystko zależy od celu, który nam przyświeca.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.