Strona głównaUncategorizedPionizator, co to takiego?

Pionizator, co to takiego?

Pionizator jest formą stabilizatora, który stanowi nieodłączny element rehabilitacji ruchowej w przypadku osób zmagających się z trudnościami z utrzymaniem pozycji stojącej. Urządzenie pomaga wrócić stopniowo do pełnej sprawności ruchowej, a mianowicie od pozycji leżącej, przez siedzącą, aż do kompletnego wyprostowania się i utrzymania równowagi. Wykorzystanie pionizatora pozwala uniknąć negatywnych skutków braku ruchu, np. odleżyn lub zaniku mięśni, mówiąc najogólniej siłą rzeczy zmuszamy się do ruchu. Aktualnie rynek oferuje szeroki wybór produktów tej formy, od tych dla dzieci po te dla osób dorosłych. Różnicą w tym przypadku jest rozmiar, waga a także efekt wizualny, dla dzieci zastosowanie ma znacznie większa paleta barw.

Dynamiczny czy statyczny?

Pionizatory dzielą się na dwa rodzaje. Wyróżnić możemy pionizator dynamiczny jak i statyczny, jednakże jaka jest między nimi różnica? Mianowicie, pionizator statyczny przeznaczony jest dla osób, które całkowicie utraciły władność w ciele, tym samym jego zadaniem jest zapewnienie utrzymania bezpiecznej pozycji (najczęściej wyprostowanej) jak i zachowanie ogólnej kontroli nad ciałem. Ten rodzaj pinizatora wyposażony jest w kółka, których zadaniem jest również transport podopiecznego, z pewnością stanowi to duże ułatwienie dla opiekuna. Pionizator dynamiczny jest zalecany osobom, które nie straciły całkowitej sprawności, tj. mogą samodzielnie stać i poruszać np. rękami nie ryzykując przy tym upadku. Ten rodzaj pionizatora pomaga stopniowo wzmacniać mięśnie by z czasem odzyskać pełną sprawność.

Inwestycja w prawność, czy warto?

W naszą sprawność jak najbardziej warto inwestować i warto również o tym pamiętać! Jeśli chodzi o pionizery ceny w niektórych modelach dochodzą nawet do kilku tysięcy złoty. Na całe szczęście pacjenci mogą skorzystać z refundacji na NFZ, w większości przypadków jest ona jedynie częściowa, ale jak głosi stare polskie przysłowie “lepszy rydz niż nic”. Nie zapominajmy również o wsparciu z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, tutaj kwota dofinansowania niekiedy przewyższa tą oferowaną z NFZ. Dodatkowo, jeśli chodzi o zdrowie, nie powinno się na nim oszczędzać ani ciąć kosztów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne