Na rynku nieruchomości można wybrać kilka ścieżek inwestycji i zarobku. Pierwszą możliwość stanowią lokale niekomercyjne, czyli mieszkania. Można je sprzedawać, najmować lub zarabiać na pośredniczeniu w transakcjach. Drugą możliwością są lokale komercyjne, czyli przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej – zapewniają one większe możliwości.
Ile kosztuje lokal użytkowy? Jak ustalane są ceny?
Nie ma jednej określonej ceny czy miarki, gdy chodzi o lokale użytkowe. Ich ceny z tego powodu mogą być bardzo różne. Najczęściej wycena powierzchnie użytkowej opiera się na porównaniu i analizie przychodów i cen innych obiektów tego typu. Na podstawie analizy danych szacuje się wartość nieruchomości oraz cenę sprzedaży i kupna budynku czy lokalu użytkowego.
Bardzo często korzysta się również z metody dochodowej. W tym przypadku najistotniejszym kryterium jest zysk – potencjalny dochód, jaki będzie uzyskiwany z danej nieruchomości. Oczywiście, jest to jedynie szacunkowa kwota. Przy jej określaniu bierze się pod uwagę stopę kapitalizacji oraz wiele czynników zmiennych.
Jak kupić lokal użytkowy? Na co uważać?
Zarówno na samych budynkach, jak i w sieci można natknąć się na ogłoszenia pod tytułem „sprzedam lokal użytkowy”. Chodzi tutaj o lokale użytkowe – mogą być to nowe inwestycje lub nieruchomości już wcześniej wynajmowane. Przed nabyciem takiej nieruchomości ważne jest, by sprawdzić jej stan oraz związaną z nią dokumentację – unikniemy w ten sposób problemów administracyjnych, prawnych i z lokatorami. Tak, właściciel budynku może sprzedawać nieruchomość z najemcami. Należy zapoznać się z firmami, które najmują poszczególne lokale przed podpisaniem umowy o kupnie budynku.
Najłatwiej sprawdzić najemców w GUS. Trzeba mieć pewność, że firma nie będzie sprawiała problemów w przyszłości – będzie terminowo płacić, nie prowadzić żadnych lewych interesów i oszust podatkowych, czy rozbić problemów przy rozwiązaniu umowy.
Na lokalach użytkowych można zarabiać i często nie wymaga to dużego zaangażowania, ponieważ możemy zarabiać na czynszu z najmu nieruchomość. Nie musimy wtedy bezustannie sprawdzać stanu nieruchomości i jej funkcjonowania, ponieważ w tym celu spisuje się odpowiednią umowę najmu.