Strona głównaUncategorizedNurkowanie dla początkujących - od czego zacząć i czy warto?

Nurkowanie dla początkujących – od czego zacząć i czy warto?

Nurkowanie to fascynujący, podwodny świat. To hobby, które może przynieść wiele korzyści, gdy odpowiednio rozwiniemy się w tym kierunku. Jednak nie jest to zajęcie tak łatwe, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wymaga treningu ciała i umysłu.

Kurs OWD – pierwsze kroki do podwodnego świata

Pierwszym kontaktem z nurkowanie, nie licząc dziecinnego pływania pod wodą lub w basenie, jest kurs nurkowania OWD. Zapewnia on podstawowe uprawnienia do nurkowania ze sprzętem, ale tylko na głębokości do 18 metrów. Naukę można rozpocząć już w wieku 10 lat. 

Kurs Open Water Diver składa się z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Materiał podzielony jest na pięć działów teorii o tym, jak zachowywać się pod wodą, używać sprzętu i bezpiecznie nurkować. Poza tym, jest jeszcze część praktyczna w basenie i wodzie otwartego zbiornika.

Kurs PADI – wiele otwartych drzwi

Wiele osób jednak pragnie stawiać kolejne kroki na ścieżce nurkowania i nic dziwnego – to wciągające hobby i dobra zabawa. Chcąc rozwijać dalej swoje umiejętności, by zdobywać coraz większe uprawnienia, powinniśmy wybrać kursy PADI. 

To kategoria kursów specjalizacyjnych, które różnią się między sobą dopuszczalną głębokością i rodzajem potrzebnego sprzętu, gdyż każdy z kursów uczy pływania w innych warunkach. Wyróżniamy wśród nich m.in. kurs nurkowania głębokiego – PADI Deep Diver, kurs nurkowania podlodowego – PADI Ice Diver, czy naukę zanurzenia w skafandrze suchym – PADi Dry Suit Diver. 

Jednak możliwości jest o wiele więcej, ponieważ kursy PADI są bardzo różnorodne. Z ich pomocą możemy nauczyć się podwodnej nawigacji, badania wraków, nurkowania w nocy lub z łodzi.

Kursy nurkowania IANTD – profesjonalne nurkowanie

Najwyższym możliwym etapem jest nurkowanie z wykorzystywaniem profesjonalnego sprzętu, jak ciśnieniowe butle z tlenem. Takie uprawnienia zyskujemy przez ukończenie kursu IANTD. Jednak, by móc przystąpić do kursu konieczna jest pełnoletność i zezwolenie lekarskie na podstawie badań. Wynika to z faktu, że kursy IANTD dotyczą dużych głębokości oraz obciążenia dodatkowego z powodu sprzętu i pływania pod wpływem mieszanek tlenowych. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne