Trendy, które są zauważalne w ostatnich latach wskazują, że branża magazynowa się rozwija. Nie oznacza to jedynie coraz to większych przestrzeni magazynowych, ale także coraz to większych inwestycji w modernizacje, automatyzację i szeroko pojęte unowocześnienie centrów logistycznych
Nowoczesne powierzchnie magazynowe muszą spełniać szereg wymogów technicznych. Część z tych wymogów wynika ze standardów jakim podlegają magazyny oceniane przez jednostki klasyfikujące (przykładem tutaj jest popularna klasyfikacja dzieląca magazyny na jednostki klasy A oraz B). Pozostałe wymagania wynika z potrzeb coraz to bardziej wymagających klientów. Innymi słowy – konkurencja na rynku powierzchni magazynowych się zwiększa a to doprowadza do tego, że jakość oferowana przez magazyny oraz centra logistyczno-dystrybucyjne stale rośnie.
Przykładowe wyposażenie nowoczesnych powierzchni magazynowych to między innymi zabezpieczenie przeciwpożarowe, monitoring, system oświetlenia, system natryskowy, dobrze zorganizowany parking zawierający plac manewrowy, odpowiednia wysokość budynku, odpowiednia głębokość budynku, brak obiektów mieszkalnych w otoczeniu oraz odpowiednie drogi dojazdowe (w tym także bliskość autostrad i dróg szybkiego ruchu). Podsumowując, wymogi stawiane przed obiektami magazynowymi obejmują szereg mocno zróżnicowanych aspektów.
Kluczowe jest także odpowiednie wyposażenie magazynu, które obejmuje urządzenia do składowania (m.in. regały, stojaki i wieszaki), środki transportu (m.in. wózki, żurawie, suwnice, przenośniki i manipulatory) oraz pomocnicze urządzenia magazynowe (m.in. palety, kontenery, pomosty, wagi, urządzenia do taśmowania, czytniki kodów itd.).
Dopełnieniem całości są nowoczesne systemu WMS (warehouse management systems). Zastosowanie systemów informatycznych umożliwia monitorowanie oraz zarządzanie procesami magazynowymi (między innymi usprawnia przepływ towarów, obsługę terminali oraz kompletacje i składowanie towarów).
Więcej na temat nowoczesnych magazynów można przeczytać na magazyn logistyka.