Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych opcji prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Żeby dokonać świadomego wyboru należy najpierw poznać jakie mamy opcje i je porównać.
Czym jest Spółka z o.o.?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być założona w każdym celu dozwolonym przez prawo. Co oznacza, że spółkę z o.o. można również założyć nie mając na celu zarobków, jak np. organizacje społeczne. Ma również zdolność i czynność prawną.
Kolejną jej ważną cechą jest to, że ma charakter kapitałowy, czyli nic innego jak to, że od jej założenia wymagany jest majątek, który:
- nie może być niższy niż 5 tys. zł
- wartość nominalna udziału musi być wyższa niż 50 zł,
- może składać się z wartości niepieniężnych takich jak np. nieruchomości, maszyny, prawa patentowe,
- zakładając ją przez Internet wkład musi mieć postać wyłącznie pieniężną.
Spółka posiada zarząd i to właśnie on ma odpowiedzialność karną, cywilną a także ją reprezentuje. W razie upadłości wspólnicy tracą tylko to co do spółki wnieśli. Członkowie zarządu również mogą się uchronić przed spłatą długów w odpowiednim momencie składając dokument ogłaszający upadłość.
Mając co najmniej dwóch wspólników można zostać zwolnionym z opłacania składek ZUS.
Kolejny jeszcze choć z pewnością nieostatni plus spółki z o.o. to możliwość uzyskania dotacji z Unii Europejskiej i większy prestiż na rynku, jeżeli dochodzi do kwestii inwestycyjnych.
Jak widać założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma wiele zalet. Niewątpliwie ma też wady i tym też należy się uważnie przyjrzeć, by z rozsądnie dokonać najkorzystniejszego dla siebie wyboru.
Jak założyć spółkę z o.o. w Polsce?
Po podjęciu decyzji o chęci założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można przejść do realizacji planu.
Sporządzenie umowy i rejestracja w KRS. Tu obecnie istnieją dwie opcje sporządzenia umowy
- przez Internet w systemie S24, pozwalającym zmniejszyć koszty sporządzania umowy praktycznie do zera,
- u notariusza.Umowa może być spisana terminowo lub bezterminowo. Ponadto dokument musi zawierać: nazwę firmy, adres, wniesiony kapitał i podział udziałów miedzy wspólników,
Po zakończeniu tego etapu można już podpisywać umowę z pracownikiem lub nabywać towary od dostawców. Nie można jednak zdobywać udziałów przez wspólników.Dokumenty jakie należy skompletować to: - PCC-3
- NIP-8
- VAT-R
- oświadczenie o pokryciu kapitału początkowego.
Myśląc o nazwie firmy to przede wszystkim nie może ona wprowadzać w błąd co do wykonywanej działalności, miejsca lub osoby przedsiębiorczy. Co oznacza, że prowadząc warsztat samochodowy nie powinniśmy go nazywać jak studio masażu.
Rejestracja Spółki z o.o. w ZUS jest równocześnie zgłoszeniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Założenie spółki w KRS sprawia, że część dokumentów zgłoszeniowych jest przygotowywane przez ZUS, a resztę spółka sama musi dostarczyć do ZUS.
Krótko mówiąc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest wartą do rozważenia formą działalności gospodarczej, dzięki ograniczonemu ryzyku biznesowemu, możliwości współpracy z inwestorami. Posiada też stosunkowo niskie koszty założenia.
Samo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest wszystkim. Należy bezwzględnie pamiętać o konieczności prowadzenia pełnej ewidencji księgowej, do czego warto zatrudnić specjalistów, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych kosztów i stresów.
Więcej na temat spółek i prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na: https://ouro.com.pl/