Strona głównaBiznesZakładanie firmy przez Internet

Zakładanie firmy przez Internet

Jeśli poważnie myślisz o prowadzeniu własnego biznesu to jednym z wyzwań, które stoi przed Tobą jest założenie działalności gospodarczej. Tutaj pojawia się fundamentalne pytanie – jak założyć działalność gospodarczą. Właśnie na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

CEIDG.gov.pl

Założenie działalności gospodarczej przez Internet jest możliwe za pomocą rządowego serwisu ceidg.gov.pl. Przyszły przedsiębiorca wybierając tą opcję składa wniosek internetowo. Jest to wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.  Oczywiście można tą formalność wykonać również tradycyjnie w wybranym Urzędzie Gminy. Jakie informacje musi przygotować przyszły przedsiębiorca decydujący się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej? Jest to nazwa firmy, adres firmy, NIP, PESEL, numer rachunku bankowego oraz kod PKD według polskiej klasyfikacji działalności. Szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi rodzaju opodatkowania.  Poza tym oczywiście trzeba pamiętać o zgłoszeniu osoby ubezpieczonej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz rejestrację firmy do VAT (za pomocą deklaracji VAT-R).

Przedsiębiorca ma do wyboru rozliczanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 17 lub 32%, wybranie podatku liniowego wysokość 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową.

W celu zgłoszenia osoby do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy skorzystać z formularza ZUS ZUA lub ZUS ZZA (w przypadku gdy osoba jest ubezpieczona zdrowotnie i społecznie).

W przypadku firm, które mają być płatnikiem VAT należy zgłosić deklarację VAT-R.

O czym powinien pamiętać początkujący przedsiębiorca? W świetle polskiego prawa przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania osobnego rachunku bankowego do prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejną kwestią, o której warto wiedzieć to fakt że nie ma obowiązku posiadania pieczątki (istnieje powszechnie panujący mit mówiący o takim obowiązku). Poza tym, przedsiębiorca powinien wiedzieć, że razem z wpisem do CEIDG otrzymuje numer REGON oraz NIP.

Założenie działalności gospodarczej poprzez bankowość elektroniczną

Założenie działalności gospodarczej za pomocą bankowości elektronicznej jest bez wątpienia wygodnym rozwiązaniem. Otworzyć w firmę w Warszawa może praktycznie każdy. Aby założyć działalność gospodarczą przez Internet należy mieć ukończone 18 lat i mieć polskie obywatelstwo. Z możliwości tej mogą skorzystać klienci mBanku PKO i ING. Co ciekawe, MBank umożliwia założenie działalności bez konieczności posiadania rachunku bankowego w mBanku. Po złożeniu wniosku przez Interet na wybranej platformie bankowości elektronicznej Twoim obowiązkiem będzie zgłoszenie osoby ubezpieczonej w zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz zgłoszenie firmy do VAT (za pomocą deklaracji VAT-R)

Podsumowanie

Najczęściej stosowaną formą działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Dlatego też właśnie ta forma została opisana w niniejszym artykule. Dzięki przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej oraz dzięki serwisowi ceidg.gov.pl założenie działalności gospodarczej przez Internet jest jak najbardziej możliwe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne