Strona głównaFinanseJak wybrać kredyt hipoteczny?

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie finansowe. Wiele osób decyduje się na umowy trwające 20-30 lub nawet 35 lat. Kwoty kredytów hipotecznych z roku na rok opiewają na coraz wyższe kwoty. W związku z czym nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać że podjęcie tej decyzji powinno być mocno przemyślane. 

Oferty kredytów hipotecznych są mocno zróżnicowane. Niektóre banki stosują np. wyższe oprocentowanie, ale w zamian za to brak prowizji, inne natomiast oferują wysoką prowizję, lecz dużo niższe oprocentowanie, czasami musimy skorzystać z wyższego ubezpieczenia, czasami koszty ubezpieczenia są znikome. Oprocentowanie może też być zależne od naszego wkładu własnego. Który zresztą, jak łatwo się domyślić też przyjmuje różną wartość w zależności od oferty kredytowej. Również podejście do szybszej spłaty może różnić się w zależności od banku. Do tego dochodzą różnego rodzaju elementy dodatkowe takie jak “wakacje kredytowe. Ponadto, trzeba mieć na uwadzę, że banki w różny sposób szacują zdolność kredytową. Oznacza to że w jednym banku możemy dostać wyższy a w innym niższy kredyt. W takim gąszczu ofert naprawdę łatwo się pogubić dlatego rekomendujemy spisanie plusów i minusów przemawiających za daną ofertą kredytową. Czasami najtańszy kredyt niekoniecznie musi oznaczać najlepszą decyzję bo np. planujemy szybszą spłatę a ta może wiązać się z dodatkowymi kosztami. 

Jak przystąpić do poszukiwania oferty kredytowej w 5 prostych krokach. 

  1. Po pierwsze ustal ile środków potrzebujesz. 
  2. Po drugie ustal jaki wkład własny jesteś w stanie zadeklarować. Pamiętaj że wysokość wymaganego wkładu własnego jest różna w zależności od oferty kredytowej.
  3. Po trzecie sprawdź w kilku bankach ile wynosi Twoja zdolność kredytowa. 
  4. Po czwarte, sprawdź oferty. W tym celu możesz skorzystać z porównywarki dostępnej w Internecie lub co bardziej rekomendujemy skontaktuj się z firmą oferującą doradztwo kredytowe
  5. Po piąte, gdy wybierzesz ofertę konkretnego banku zacznij kompletować niezbędne dokumenty. W przypadku kredytu hipotecznego będzie to między innymi pozwolenie na budowę, pit, umowa deweloperska itd. Dokładny wykaz potrzebnych dokumentów powinieneś uzyskać w placówce bankowej. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne