Strona głównaFinansePorządkowanie finansów trzeba zacząć od analizy domowego budżetu

Porządkowanie finansów trzeba zacząć od analizy domowego budżetu

Cały czas wiedza Polaków o tym jakimi mechanizmami rządzą się finanse i zarabianie pieniędzy jest niewielka. Nie uczą nas tego w szkole, niezbyt często taką wiedzę wynosi się w z domu. Większość z nas nie ma nawyków, które mogą w przyszłości poprawiać sytuację finansową. Gdy ma się za mało gotówki, to zwykle się z tym godzimy, mówiąc sobie w duchu, że „tak musi już być i nic nie da się zrobić”.

A tymczasem taka sytuacja powinna być impulsem do zmian w finansach, edukacji i poszukania jakiś rozwiązań, które mogą pomóc w bogaceniu się. I najlepiej taką modernizację finansów zacząć od domowego budżetu. Dzięki temu można przekonać się, ile wydajemy i na co? I czy można coś zmienić na lepsze?

Paragony i faktury, czyli mała księgowość

Nikt tego nie lubi, ale porządkowanie finansów trzeba zacząć od prowadzenia „małej księgowości”. Gromadzić paragony, faktury i spisywać dokładnie wydatki na przykład przez miesiąc. Taka analiza może pozwolić na wprowadzenie oszczędności, ponieważ okaże się, że z czegoś można zrezygnować lub zmienić swoje nawyki. Na przykład zamiast jeździć do pracy samochodem i płacić za parking w centrum miasta, można sprawdzić, czy taniej nie będzie, gdy zacznie się korzystać z komunikacji zbiorowej lub roweru. Lub zastanowić się, czy nie lepiej zamiast kupować gotową bułkę na drugie śniadanie w sklepie lub wychodzić na lunch do baru, przygotować sobie taki posiłek w domu.

Podobnych obserwacji może być znacznie więcej. Na przykład wtedy, gdy spisze się koszty wszystkich stałych opłat. Na rynku dostawców jest konkurencja, dlatego warto sprawdzić, czy można gdzieś taniej zapłacić za internet lub wybrać tańszy wariant opłat za prąd. Trzeba pamiętać, iż warunki rynkowe w których żyjemy, dają możliwość negocjacji również przy zakupie towarów: pralek, telewizorów, itp.

Trzeba też wyrobić w sobie nawyk oszczędzania i zastanowić się nad pozyskaniem nowych źródeł dochodów. Z jednej strony może to być jakaś dodatkowa praca, a z drugiej inwestowanie pieniędzy. Gdy tak zwana wolna gotówka leży w domu lub jest na lokacie, nie pracuje, a co gorsze może nawet tracić na wartości z powodu inflacji.

Do inwestowania konieczna jest wiedza

O wiele lepszym rozwiązaniem dla niej jest na przykład kupno nieruchomości na wynajem, zasilenie kapitałem innej firmy czy gra na giełdzie. Aby jednak to robić konieczna jest wiedza. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z literaturą dotycząca osobistych finansów. Trzeba też zacząć oglądać audycje ekonomiczne, czytać artykuły dotyczące tego tematu, słuchać ekonomicznych i finansowych wiadomości. Warto też wchodź na portale internetowe banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych, czyli po prostu poważne myśleć o swoich finansach. O przemyślanym zarabianiu dowiemy się więcej, dzięki blogowi https://przemyslanezarabianie.pl – pomysły na zarabianie i oszczędzanie.

Specjaliści radzą też, aby nie zaczynać próby zarabiania pieniędzy poprzez inwestowanie, gdy nie ma się tak zwanej poduszki finansowej, czyli oszczędności, za które można przeżyć od trzech do sześciu miesięcy? Najpierw trzeba o to zadbać. Podobnie, gdy w budżecie występują niespłacone kredyty konsumpcyjne, pożyczki od rodziny lub inne długi? Wyjątkiem mogą być tylko kredyty hipoteczne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne