Strona głównaFinanseKto powinien i do kiedy złożyć PIT 38

Kto powinien i do kiedy złożyć PIT 38

Początek nowego roku to czas, gdy trzeba rozliczyć się za dochody uzyskane w poprzednim roku. Każdy podatnik musi zmierzyć się ze sporządzeniem swojego zeznania podatkowego. W zależności od tego w jaki sposób uzyskaliśmy przychody, musimy złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiednie PITy. Część osób jest zobowiązana do rozliczenia na formularzu PIT 38.

Rozliczenie swoich inwestycji na giełdzie
W ostatnich latach dość mocno wzrosła liczba osób, które zdecydowały się inwestować na giełdzie. Wzrost gospodarczy naszego kraju, który nadal się utrzymuje sprawił, że ludzie zaczęli posiadać większe oszczędności. Część osób zdecydowała się na zainwestowanie swoich pieniędzy na giełdzie. Należy jednak pamiętać, że zyski z kapitałów pieniężnych, które uzyska prywatny inwestor, muszą zostać udokumentowane na formularzu PIT 38. Wynika to z tego faktu, że dochód osiągnięty w ten sposób, jest opodatkowany ryczałtem o wysokości 19 procent.

PIT 38 – formularz dla giełdowych graczy
PIT 38 jest przeznaczony do rozliczania się z przychodów kapitałowych. Zaliczyć do nich możemy między innymi:

– odsetki od lokat, kont oszczędnościowych
– odsetki od bankowych depozytów
– przychody pochodzące z obrotu papierami wartościowymi
– dywidendy
– i inne

Jednak jeżeli chodzi o odsetki z lokat, oprocentowanych rachunków, czy też otwartych funduszy inwestycyjnych, podatnik nie musi ich wykazywać w corocznym rozliczeniu. Wszelkie formalności związane z tego typu dochodami rozliczają banki. Natomiast jeżeli ktoś osiągnął zysk dzięki akcjom, czy obligacjom, musi samodzielnie rozliczyć się z wykorzystaniem formularza PIT 38.

Co będzie konieczne do rozliczenia PIT 38?
Żeby prawidłowo wypełnić omawiane zeznanie, trzeba posiadać informacje o przychodach, które podatnik uzyskał z kapitałów pieniężnych w danym roku podatkowym. Informacje takie najczęściej są przekazywane podatnikowi przez jego biuro maklerskie. Są one podawane w postaci informacji o nazwie PIT-8C. W przypadku posiadania wielu kont maklerskich, podatnik powinien otrzymać od każdego z nich informacje na temat swoich przychodów. Informacja PIT-8C powinna być dostarczona przez płatnika w terminie do końca lutego.

Kiedy złożyć PIT 38?
Termin, który obowiązuje podatnika w przypadku deklaracji PIT 38 to 30 kwietnia. Osoby inwestujące na giełdzie jako inwestorzy indywidualni, mają obowiązek do tej właśnie daty poprawnie wypełnić deklarację i złożyć ją w odpowiednim dla siebie Urzędzie Skarbowym. Deklarację taką można wypełnić i przesłać elektronicznie albo przedłożyć ją osobiście.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne